אודות אסופה

לא בכדי זכה עם ישראל לתואר "עם הספר" שכן את כוחו וחוסנו הוא יונק מהספר, מאז היותו לעם ועד היום לא פסק הרעבון והצימאון של היהודי באשר הוא לאות הכתובה.
דרך הספר הכתוב אנו נחשפים במלא העוצמה לעברנו המלא הוד קדומים וכן לטלטולי הגלות, הפוגרומים, הפרעות וכל המאורעות שאירעו לעמנו במשך השנים.
למטרה זו בדיוק נוסד בית המכירות הפומביות "אסופה" – כדי להנגיש ללומדים, לאספנים ולכל חובבי ה"יודאיקה" את החומר העצום הפזור בכל רחבי תבל, לחשוף גנוזות, לפענח תעלומות ולהציגם בפני המתעניין.
בית המכירות "אסופה" נוסד בארץ ישראל לפני קרוב לח"י שנים על ידי משה גוז , אשר לו ידע נרחב ונסיון רב בתחום הספרים העתיקים ומאז ועד היום עורך מספר פעמים בשנה, מכירות פומביות של ספרי יודאיקה וכתבי יד , של כל מילה כתובה ומודפסת אשר יש לה דורשים ומתעניינים.
תחומי ההתעניינות אשר אנו מתעסקים בהם רבים ומגוונים, החל מספרי תנ"ך וספרות חז"ל, ספרי תפלות, ספרי הלכה, שו"ת, מוסר ודרשות, ספרי קבלה וחסידות, ספרות היסטורית יהודית, אמריקנה יודאיקה, ספרות פולמוס, ומכללם דפים בודדים – פאשקוילים, כרוזים ומודעות אשר יש בהם ענין.
בקטלוגים של "אסופה" תמצא ספרים מודפסים מכל הזמנים, החל מראשית ימי הדפוס, מה שנקרא בשפה המקצועית ספרי אינקונבולה ועד ספרים שנדפסו סמוך למלחמת העולם השניה ובעקבות המלחמה נהפכו לנדרים ומבוקשים.
כל קטלוג מורכב משני חלקים, חלק הספרים המודפסים שדברנו עליו לעי"ל, וחלק כתבי היד, חלק זה כולל חיבורים בכתב יד שרובם טרם זכו לראות אור הדפוס, אגרות מגדולי ישראל ובכללם צדיקי החסידות ואדמורי"ם בנושאים רבים ומגוונים, ספרים עם חתימותיהם או הערות שרשמו בצדי הגליון הספר הפרטי שלהם.
"אסופה" מקבל את הפריטים מידי אנשים פרטיים או מוסדות, ולאחר שהחומר נאסף על שולחנו, צוות חוקרים וביבליוגרפיים , שמסתייעים בחוות דעת של מומחים ממכונים תורניים וממוסדות אקדמאיים , בודקים את הפריטים, הן מבחינה פיזית כלומר מצבם של הספרים (שכן האספן אנין הטעם מעונין בספר ישן במצב חדש) והן מבחינה ביבליוגרפית והיסטורית.
כל הנתונים הנ"ל נרשמים בקפידה לצד כל פריט, יחד עם סריקה נאה של הפריט, עד שלבסוף רואים הדברים אור בקטלוג מרשים, את הקטלוג נוהגים להגדיר במערכת אסופה "קנקן חדש מלא ישן" שכן הוא מלא בחידושים וערוך ומודפס באמצעים טכנולוגים חדישים, אך בתוכנו האמיתי הוא "מלא ישן".
במשך שנות פעילותו, הציג "אסופה" כ- 25,000 פריטים , ומתוכם מאות גילויים ותגליות שנחשפו על ידם לראשונה, שכן פעמים רבות באו לידנו כתבי יד אשר לא נודע מי כתב אותם או חתימה לא מפוענחת וצוות המומחים זיהה מי הכותב, אחת התגליות הגדולות של אסופה, אשר התפרסם בשעתו בכל רחבי תבל הוא הגהות וחידושים שכתב רבן של ישראל רבינו הרמ"א בגליון ספר מורה נבוכים הפרטי שלו, ספר זה הגיע לידי "אסופה" ללא שבעליו ידע איזה "אוצר" הוא מחזיק בידו, לאחר פענוח כתב היד וזיהויו הוודאי, הספר הוצג למכירה פומבית ונמכר בהון עתק, וכיום שוכן כבוד באחד האוספים החשובים באמריקה.

המכירה הקרובה תתקיים ביום חמישי ב' אדר א' תשע"ט 7.2.2019
בשעה 5:00 אחה"צ .
תצוגת הפריטים : ב"בית המרכז הישראלי"
רח' קרן היסוד 22 , ירושלים
טל. 02-5663296 , טלפקס. 02-5667802

לצפייה בקטלוג בפורמט PDF לחץ כאן

לשליחת הצעת מחיר מוקדמת היכנסו לקטלוג